تدریس زبان
سایت ابزارها قالب آموزگار رایگان تبليغات شما در اينجا تبليغات شما در اينجا
موضوعات سايت
ارتباط زنده با مدير
ديگر امکانات
ابزارها قالب
درست ترین روش مطالعه زبان

براي مطالعه درس زبان انگليسي چهارمهارت را بايد فرابگيريم كه عبارتند از:

listening – speaking – reading – writing

 

گفته مي شود بهتر است براي يادگيري زبان خارجي همان ترتيب يادگيري زبان اول را رعايت كنيم يعني:

1-                              گوش دادن (listening)

2-                              صحبت كردن  (speaking)

3-                              خواندن (reading)

4-                              نوشتن (writing)

تا حدودي اين توصيه درست است اما اگر قرار باشد زبان خارجي را هم مثل زبان اول در طول چندين سال يادبگيريم ممكن است سرخورده شويم و بعد از صرف وقت و عمر و انرژي و هزينه زياد از يادگيري زبان دوم صرف نظر كنيم.بنابر اين بهتر است يك برنامه مدون داشته باشيم و تكنيكهايي را بياموزيم كه در مدت بسيار كوتاهي به اين هدف نايل شويم.اصل مهم و اصولي در آموزش زبان مداومت است. اما بايد بدانيم كه مهارتهاي چهارگانه زبان را چگونه بهتر و سريعتر و با جذابيت بيشتر فرابگيريم.

 

مهارت گوش دادن و صحبت كردن (listening & speaking skills)

A good listener is a good speaker. اين اصل مبين اين است كه يك شنونده خوب خواهد توانست به خوبي صحبت كند. به عبارت ديگر خوب گوش دادن منجر به خوب صحبت كردن مي شود. يعني گوش دادن مقدمه صحبت كردن است. منظوراز (a good listener) اين است كه زبان آموز بداند به چه مطلبي و چگونه گوش كند. راههاي متفاوتي براي اين منظور وجود دارد.مثلا مي توانيد از كتابهاي  Tactics for Listening استفاده كنيد. همچنين مي توانيد از سايتهاي اينترنتي مانند:  englishtown يا studioclassroom و يا دهها سايت ديگر استفاده كنيد.اين روشها بسيار خوب است اما مستلزم وقت و هزينه است و معمولا موفقيت زيادي در پي ندارد.روش ديگر(كه بسيار مناسب به نظر مي رسد) اين است كه هر شب مدت 5 دقيقه برنامه انگليسي BBC يا VOA را ضبط كنيد.سپس چندين بار به مطلب ضبط شده گوش كنيد.هر بار كه به مطلب گوش مي كنيد بايد فقط به يك مورد خاص توجه كنيد. مثلا بار اول  سعي كنيد فقط افعال را بشنويد(دقت كنيد كه در اين مرحله دانستن معني عبارات شنيده شده هدف نيست) باردوم سعي كنيد فقط حروف اضافه را بشنويد.دفعه بعد به اسامي خاص توجه كنيد.بعد به صفتهاو...به همين ترتيب اين فعاليت را دنبال كنيد و در آخرين مرحله يك بار ديگر گوش كنيد و به معني و مفهوم هم توجه كنيد. و سپس كلماتي را كه مبهم هستند چندين مرتبه ديگر گوش كنيد.اين كاررا بايد هرروز يا هرشب به طور مداوم و در زمان معين انجام دهيد.اين فعاليت را مي توانيد فقط در 20 دقيقه به انجام برسانيد.البته همان طور كه گفته شد بايد با صبروحوصله اين كاررا ادامه دهيد.پس از مدت كوتاهي نتايج شگرف آن را خواهيد ديد و توفيقتان در امر يادگيري باعث شگفتي ديگران و حتي خود شما خواهد شد!

زبان انگليسي با لحن (accent)  هاي مختلفي صحبت مي شود ولي كسي كه مي خواهد انگليسي بياموزد بايد يك لحن استاندارد را دنبال كند. راديو بي بي سي British English و صداي آمريكا American English مي باشد. البته امروزه لحن غالب American Accent يعني همان  VOA است ولي اين كه شما با چه لهجه اي صحبت كنيد انتخاب با خود شمااست. نكته مهم اين است كه شما نبايد از دو لهجه متفاوت استفاده كنيد.يعني نبايد بعضي از كلمات را با لحن British  و بعضي ديگر را با لحن American ادا نماييد. به برخي از تفاوتهاي انگليسي آمريكايي و انگليسي بريتانيايي توجه كنيد:

تفاوت در تلفظ : در انگليسي آمريكايي برخي كلمات با صداي ( اَ )تلفظ مي شوند در حاليكه همان كلمات در انگليسي بريتانيايي با صداي (آ) ادا مي شوند. مثال : pass

البته از اين نظر اكثر كلمات در هر دو لهجه تلفظ يكسان دارند. 

مثال: cat – mat – sad

father – harm – car                                                                                                                                    

البته تفاوتهاي تلفظي ديگري هم وجود دارند كه به تجربه درخواهيديافت.

تفاوت در نگارش: برخي كلمات در انگليسي بريتانيايي با ou و در انگليسي آمريكايي با o نوشته مي شود مثل colour / color

 

زبان انگليسي در برخي كشورها second language  است يعني مردم آن كشور به دو زبان صحبت مي كنند و دروس در مراكز علمي معمولا به زبان انگليسي ارايه مي شود بنابراين حتي كودكان در چنين كشورهايي مي توانند به راحتي به زبان انگليسي تكلم كنند. در كشور ما زبان انگليسي foreign language  است.بنابراين ما كسي را نمي يابيم تا با كمك وي speaking practice  داشته باشيم بنابر اين بايد به دنبال راه ديگري باشيم.به اين اصل توجه فرماييدA good reader is a good writer. منظور اين است كه يك خواننده خوب در نوشتن به همان زبان هم مشكلي نخواهد داشت.در واقع اگر بخواهيد قادر به نوشتن باشيد ابتدا بايد يك خواننده خوب باشيد. خواننده خوب كسي است كه مي داند چه مطلبي را بخواند و چگونه بخواند. بهترين كاراين است كه كتابهاي داستان انگليسي را مطالعه كنيد.اين كتابها در سطوح مختلف و تحت عناويني از قبيل Easy English و stage و يا simplified موجود مي باشند.لازم است شما هر ماه دو يا سه عدد از اين كتابها را به اين ترتيب مطالعه نماييد:ابتدا كتاب را با سرعت تمام و بدون توجه به معني از اول تا آخر مطالعه كنيد. دور دوم با تامل بيشتر مطالعه كنيد.در اين مرحله به دو گروه از لغات مشكل برخورد خواهيدكرد.دسته اول لغاتي هستند كه مي شود معني آنها را حدس زد.زيرچنين لغاتي خط بكشيد. دسته دوم لغات كليدي (key words) هستند. دور چنين لغاتي خط بكشيد. سپس با استفاده از يك فرهنگ لغت انگليسي به فارسي فقط معني لغات كليدي را بيابيد و ترجمه آنها را در حاشيه ( و نه بين خطوط) يادداشت كنيد. سپس شروع كنيد به مطالعه كتاب به قصد لذت بردن.در اين مرحله ديگر نبايد به فرهنگ  لغت مراجعه كنيد. حتي نبايد به فارسي فكر كنيد يعني به جاي ترجمه عبارات سعي كنيد جريان داستان را در ذهن خود بازآفريني و تخيل كنيد. چنين مطالعه اي لذت وافري به شما خواهد بخشيد.ضمن اين كه دامنه لغت شما افزايش يافته و دستور زبان هم در شما تقويت خواهد شد و دو ابزار مهم براي نوشتن (يعني واژگان و دستور زبان را به درستي و در مدت بسيار كوتاهي كسب خواهيد كرد.)

براي مهارت نوشتن علاوه بر آنچه گفته شد بايد دفترچه خاطرات همراه داشته باشيد تا وقايع روزمره و نكات جالبي را كه مي بينيد, مي خوانيد و يا به ذهنتان مي رسد به زبان انگليسي يادداشت نماييد. البته نبايد نگران نحوه نگارش باشيد و اصلا نبايد قدرت قلمتان را در انگليسي با زبان فارسي مقايسه كنيد.مهم اين است كه به اين فعاليت مشغول باشيد تا در مدت كوتاهي در نوشتن مهارت پيدا كنيد.

 به طور خلاصه: ابزار لازم براي كسب مهارت listening گوش دادن فعال است. صحبت كردن با خارجي زبانها هم مفيداست كه البته معمولا اين امكان براي همه فراهم نيست.

ابزار لازم براي كسب مهارت speaking توسعه دايره لغات است. براي اين كار راههاي زيادي پيشنهاد مي شود.مثلا مي توانيد هر روز يك ليست لغت روي برگه هاي كاغذ بنويسيد و معني آنها را پشت برگه بنويسيد و در فرصتهايي كه پيش مي آيد آنها را مرور كنيد.از چمله سريع ترين روشهاي يادگيري واژگان تصوير سازي ذهني است که شما در اين وبلاگ با آن آشنا مي شويد.

نويسنده: admin3 || تعداد بازديد از اين مطلب: 869 || javascript:SendComment(880)ديدگاه ها () || ارسال شده در تاريخ: سه شنبه 25 آذر 1393
ديدگاه هاي کاربران
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
تبلیغات

سایت ابزارها قالب

آموزگار رایگان

تبلیغات شما در اینجا

تبليغات
آمار
تاريخ امروز: دوشنبه 26 مهر 1400
 • تعداد مطالب: 996
 • تعداد ديگاه ها: 136
 • تعداد اعضا: 745
 • بازديد امروز: 185
 • بازديد ديروز: 729
 • ورودي گوگل امروز: 0
 • ورودي گوگل ديروز: 3
 • بازديد سال: 188,920
 • بازديد کلي: 3,685,662

 • افراد آنلاين: 1
 • آي پي شما: 35.175.107.77
 • مرورگر شما:
 • سيستم عامل شما:
 • تبليغات
  محل تبليغات شما محل تبليغات شما
  سایت freeenglish ایجاد شده برای تمرکز تخصصی روی آموزش زبان انگلیسی
  در خبرنامه ي سايت عضو شويد و تمام مطالب سايت را در ايميل خود دريافت کنيد و از اخبار سايت باخبر شويد.
  شما مي توانيد خيلي ساده با وارد کردن ايميل خود در فرم زير عضو خبرنامه ي سايت شويد.

  همه ي مطالب اين سايت متعلق به "تدریس زبان" است و هر گونه کپي برداري از مطالب و قالب آن حرام و غيرقانوني بوده و پيگرد قانوني دارد.